Valeriu Iftime, finațatorul FC Botoșani, a lăsat să se înțeleagă astăzi în cadrul unei conferințe de presă că nu exclude varianta reluării colaborării cu Cornel Șfaițer din această vară.
Iftime a spus că a vorbit mult cu Șfaițer și că în perioada imediat următoare va mai avea discuții cu acesta și a afirmat că îi este dor de a fi din nou într-o echipă cu fostul președinte al echipei. Finanțatorul a mai spus că „își dorește ca Dumnezeu să-l lumineze să găsească o soluție să configureze împreună ceva!”:
„Am vorbit mult cu Cornel, mi-e prieten, suntem amici. El a plecat din fotbal, trebuie să găsim o cale de a munci aici. El a fost un manager foarte bun, un om care are cunoștințe despre fotbal. O să vedem. avem multe alte priecte de discutat. Eu cred că fiecare din noi care are ceva de făcut pentru fotbal, trebuie să vină la fotbal, dar ceva care însemană punctual. O să discutăm. Sper să mă lumineze Dumnezeu să găsesc o soluție în care să putem configura ceva. Mi-e dor să fiu într-o echipă cu Cornel cum a fost în trecut. Numai că s-au schimbat realitățile și ceea ce facem noi acum, trbeuie să ne găsim locurile ca să fim eficienți. Echipa a funcționat, coompetențe se găsesc. Eu am spus că oboectivul meu și am spus-o încă de acum șase ani este ca această echipă să meargă fără mine. Asta vreau eu. Plec mâine din fotbal dacă cineva îmi spune că ține echipa încă cinci ani. Jur! ”, a declarat Valeriu Iftime.
Finanțatorul FC Botoșani și Cornel Șfaițer s-au întlnit recent la lansarea oficială la Cornișa, și au discutat minute bune în privat. Nu în ultimul rând, cu ocazia aceluiași eveniment, primarul Cătălin Flutur și-a exprimat dorința ca cei doi să facă din nou echipă împreună și să ducă echipa anul viitor în play-off.

