Un bărbat de 33 de ani din județ, condamnat la 3 ani și 6 luni de închisoare cu executare pentru furt calificat și dat în urmărire internațională, a fost extrădat din Germania.
Constantin N. a fost adus în țară în cursul zilei de 7 februarie, după mai bine de un an de căutări.
Bărbatul fusese condamnat definitiv pe 26 ianuarie 2024, în baza unei decizii a Curții de Apel Suceava, însă mandatul de executare a pedepsei nu a fost pus în aplicare întrucât bărbatul nu a mai fost de găsit la domiciliu. Dat în urmărire internațională, el a fost localizat în Germania și adus în țară cu ajutorul Interpol.
Bărbatul făcea parte dintr-o gașcă de hoți care acționa în comunele din nord-vestul județului. Hoții atacau locuințele celor plecați în străinătate și furau tot ce găseau. Multe dintre furturi au fost comise în perioada noiembrie – decembrie 2015. Dați în vileag, spărgătorii au fost identificați și trimiți în judecată. Procesul durat destul de mult, iar Curtea de Apel Suceava a dispus condamnarea cu numai câteva zile înainte de a surveni prescripția răspunderii penale pentru ultima faptă.